English »
Anasayfa Hakkında Sanatçılar Sergiler Fuarlar İletişim
Pi Artworks Sergiler
Güncel Sergiler
Gelecek Sergiler
Geçmiş Sergiler
 
 
 
       
 
Istanbul
Fatma Bucak
2018-09-26 _ 2018-11-10
   
 
   
 
Pi Artworks İstanbul, Fatma Bucak’ın Tüm Olmuşun Dünyası isimli kişisel sergisine 26 Eylül – 10 Kasım 2018 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Övül Ö. Durmuşoğlu’nun üstlendiği Pi Artworks İstanbul’daki ilk kişisel sergisinde Bucak, video ve heykel çalışmaları ile birlikte mekana özgü yerleştirmelerle izleyici ile buluşuyor.

Tüm Olmuşun Dünyası, kimlik, ilhak ve göç üzerine kurulu temel anlatıları ve insanlığın güç ve otorite mücadelesi sırasında deneyimlediği çatışmalara kategorik cevaplar vermenin imkansızlığı etrafında kuruluyor. ‘’Binbir olmuşun dünyasında yaşıyoruz’’, Çin inanış ve dillerinden gelen bu deyiş, maddi dünyanın tüm etrafımızı kuşatan binbir görüntüsüne işaret eder. İnsan aklının dış dünyayı bütünüyle anlamasının imkansızlığına atıfta bulunurken kolektif olanla anında ilişkiye geçebilecek bir temel kişisele dokunur. Fatma Bucak, işlerinde kişisel, kolektif ve ideolojik sınırların şiddetini sıklıkla sorgular. Sergi, şiddetin evrenselliğini ve sanatçının bu şiddete ve evrenselliğe cevabını soyutlayan yeni enstalasyonlar üretmek üzere, Meksika – A.B.D. sınır dinamiğiyle ilgili yaptığı araştırmaya odaklanıyor. 

Sağ popülizmlerin yeniden filizlenmesiyle globalizasyon bir dost yerine bir düşmana dönüştü. Ancak dünya tarihi, farklı katman, kültür ve gruplar arasında tek taraflı ideolojik okumaları bertaraf eden şiddet içeren ve içermeyen beklenmedik ilişkiler üzerinden yazılıyor. Bizi bugünkü durumumuza getiren, kendi politik ve sosyal öznelliklerimiz, çeşitli mikro ve makro kontrol modellerine teslim etmemiz, bu gerçeği inkar etmek imkansız. Bucak, bu çatışmalı sorulara terk edilme ve ayakta kalmaya dair mitik hikayeler üzerinden bakıyor. Gelecek ise, öncelikle ne yapmış olduğumuzu kabul eden ve anlayan yeni alışkanlıklar gerektiriyor. Çünkü yaşadığımız binbir olmuşun dünyası.

Fatma Bucak, d.1984, Londra, Istanbul. Başlıca kişisel sergileri arasında;  So as to find the strength to see, Merz Foundation, Torino, İtalya (2018); Sticks and Stones, Pi Artworks Londra, İngiltere (2017); Damascus Rose, Harpe 45, Lozan, İsviçre (2017); And men turned their faces from there, Brown Universitesi David Winton Bell Gallery, Amerika (2016); Suggested place for you to see it, Pori Art Museum, Finlandiya (2016); Nothing is in its own place, Alberto Peola Gallery, Torino, İtalya (2015); Over a line, darkly, Artpace, San Antonio, Teksas, Amerika (2015); I must say a word about fear, Castello di Rivoli, Museum of Contemporary Art, Torino, İtalya (2014); Yet an Other Story About the Fall, ARTER, Istanbul, Türkiye (2013) yer almaktadır. Başlıca karma sergileri arasında: GIBCA – Goteborg International Biennial for Contemporary Art, Göteborg (2017); Meeting Points 8: Both sides of the curtain – Mophradat, Beirut Art Center (2017); Lo Specchio Concavo, BACO, Bergamo, İtalya (2016); International Festival of Non-Fiction Film and Media, MoMA, New York, Amerika (2015); Sights and Sounds: Turkey, Jewish Museum, NY, Amerika (2015); Art in General Screening Programme, NY, Amerika (2014); Bloomberg New Contemporaries 13, ICA, Londra and Spike Island, Bristol, İngiltere (2013); Manifesta 9 - Paralel Etkinlik, Genk, Belçika (2012); Cairo Award, La Permanente Museum, Milano, İtalya (2011) ve 54. Venedik Bienali - Tese di San Cristoforo, İtalya (2011) yer almaktadır. Ödülleri ve misafir sanatçı programı arasında ise: ISCP New York (2018); La Cité Internationale des Arts, Paris (2017); Artpace San Antonio, Teksas (2015); Townhouse International Art Residency, Kahire (2014); Illy Present Future Award, Italya (2013); Damiani Award/Academy Now Award, Londra, İngiltere (2013); The Worshipful Company of Painter – Stainers Prize award, Londra, İngiltere (2012) yer almaktadır.