English »
Anasayfa Hakkında Sanatçılar Sergiler Fuarlar İletişim
Pi Artworks Sergiler
Güncel Sergiler
Gelecek Sergiler
Geçmiş Sergiler
 
 
 
       
 
Istanbul
Huo Rf
2017-10-28 _ 2017-12-08
   
 
   
 
Küratör: Nicole O'Rourke

Küratörlüğünü Nicole O’Rourke’un üstlendiği Huo Rf’nin ikinci kişisel sergisi Tersten Hikâyeler  28 Ekim – 25 Kasım 2017 tarihleri arasında Pi Artworks İstanbul’un Karaköy’deki yeni mekânında açılıyor.

Huo Rf çalışmalarında sosyal ve kültürel normların kimlik politikaları üstündeki etkilerini ele alır. Benlik tanımlarının sınırlarında dolaşarak, kişinin kendini anlatma, kategorize etme ve hikayeleştirme yöntemleri ile bu yöntemlerin toplumdaki karşılıklarını sorgular. İşlerinde benlik tanımlarındaki değişimi günlük olgular ile ilişkilendiren Huo Rf, karşılaşmalar sonucunda yaşanan uyuşmaları, uyuşmazlıkları ve bir aradalıkları öne çıkarmaya çalışır.

Tersten Hikâyeler, Huo Rf’nin iki yıldır üstünde çalıştığı Homotopia kolajlarından oluşur. Seride yer alan işler, kim olduklarına dair herhangi bir iz bulunmayan ‘kimliksiz’ polaroidler, kumaş, kaplama malzemeleri, bulunmuş objeler ile kuşatılarak bir kimlik ve tanım kazanır. Kendi mahreminde fotoğraflanmış her bir beden, etrafıyla birleşerek yeni bir hikâye yazımını mümkün kılar. İzleyici, kendi kategorileri, ön yargıları ve hatta cinsiyeti ile yorumladığı işlerde kendinden bir parça, özüne ait emareler bulur. Polaroidlerin farklı malzemelerle iç içe geçtiği kolajlar, benlik tanımlarını, rutin, ancak bir o kadar da değişken, günlük hayatın içinden bakarak yorumlar. Sanatçının önceki işlerini ve denemeyimlerini barındıran Homotopia serisi sanatçının yaşamına dair bir kapı aralar.

Huo Rf’nin sergiyle aynı başlığı taşıyan sanatçı kitabı sergi öncesinde yayımlandı. Tasarımını Girls on Their Way Home’un yaptığı yayın, serginin küratörü Nicole O’Rourke, Merve Elveren, Gülsün Karamustafa ve Hera Büyüktaşçıyan’nın metinleriyle, sergide yer alan işler, sergi süreci ve Signs of Time sanatçı kolektifinin yayın için ürettiği işleri içeriyor.

Huo Rf (1988), çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir. Signs of Time sanatçı kolektifinin kurucularındandır. Sergileri; BAHAR, 13. Sharjah Bienali İstanbul ayağı, Signs of Time ile, İstanbul (2017), İkame, Rampa, İstanbul (2016), Başı Balkonda Dünya’ya Ters, Signs of Time ile, Pi Artworks, İstanbul (2016), October, CONTRA Art Fair, Londra (2014), International Print Triennale Society, Jagiellonian Library, Lettra, Krakow, Oldenburg, Wieden (2009), Prints for Peace-Grabados por la Paz, Mexico City (2009). 

Nicole O’Rourke, Ballon Rouge kolekfinin direktörü ve küratörüdür. O'Rourke, 2015-2017 yılları arasında Rampa’da (İstanbul) çalışmıştır. İstanbul ve New York’ta birçok serginin küratörlüğünü yapmıştır. Art Review, Art Review Asia, frieze.com, Time Out, Hyperallergic, Near East Magazine, Istanbul Art News, Dazed and Confused, Exhibist, The Guide Istanbul, artspace.com, Twin Magazine ve Protocollum’da yazıları yayımlanmıştır. Nicole O’Rourke Hunter College’da (New York) sanat tarihi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.