English »
Anasayfa Hakkında Sanatçılar Sergiler Fuarlar İletişim
Pi Artworks Sergiler
Güncel Sergiler
Gelecek Sergiler
Geçmiş Sergiler
 
 
 
       
 
İstanbul
Nancy Atakan
2017-09-11 _ 2017-10-21
   
 
   
 
Küratör: Aslı Seven

Pi Artworks İstanbul Nancy Atakan’ın Çizgiler Camiası isimli kişisel sergisine 11 Eylül – 21 Ekim 2017 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Aslı Seven’in üstlendiği sergi, Pi Artworks İstanbul’un Karaköy’deki yeni mekanında yer alıyor.

Nancy Atakan’ın son dönem keten ve keçe üzerine nakış işlerini bir araya getiren Çizgiler Camiası, dişi soy bağları ve kuşaklar arası aktarıma dair en öznel ve yerel hikayeleri geniş tarihsel anlatılarla örerek modernizmin Türkiye’deki izleğinde kadınlara biçilmiş olan rolü işliyor. Sanatçı, kapalı çerçeveleri ve büyük anlatıları odak dışı bırakırken yaşam öykülerinin ve nesiller arası aktarımın dokusunu öne çıkarıyor. Yazılmamış çoğul tarihleri, çeşitli düğüm noktaları üzerinden birbirine örülen ve sökülen, mutlak bütünlüklerin karşıtı güçler olarak açığa çıkarıyor.

Atakan’ın önceki çalışmaları ve araştırmaları çizgisinde, Batı dikiş ve nakış örnekleme gelenekleriyle Türk nakış sanatı unsurlarını kesiştiren sergi, hem Türkiye’nin hem Batı ülkelerinde modernleşme  bağlamında kadınların eğitimini etkileyen tarihsel değişimleri otobiyografik referanslara bağlıyor. Yaşam öykülerimizi birbirine bağlayan çizgileri, geçmişten miras aldıklarımız ve geleceğe aktardıklarımızla ilmikleyerek içinde bulunduğumuz geniş tarihsel bağlam icinde örmek nasıl mümkündür?

Serginin çıkış noktasında Nancy Atakan’ın ailesinden ve yakın çevresinden kadınları aile fotoğrafları ve anılarını paylaşma çağrısı yer alıyor. Bu çağrı ve yanıtlardan ortaya çıkan nakış işi nesneler, sergi alanında bir armağanlar toplamı olarak sunuluyor ve serginin zaman ve mekanının ötesinde bir çizgiler camiasina, süregelen bir paylaşım ve işbirliği sürecine tanıklık ediyor.


ABD doğumlu ve İstanbul’lu sanatçı, eğitimci, sanat tarihçisi ve sanat eleştirmeni Nancy Atakan 1969 yılından beri İstanbul sanat ortamında etkin bir figür olmuştur. Sanat üretimine ressam olarak başlayan Atakan, 1990'lardan bu yana disiplinler arası yaklaşımı benimseyerek üretiminde fotoğraf, dijital baskı, enstalasyon, neon ve video kullanıyor. Sanatsal pratiğinin devamı olarak Volkan Aslan ile beraber 2007 yılında bir sanatçı inisyatifi ve proje alanı olan 5533’u kurdu. Araştırma, işbirliği, deneyim ve diyaloğu vurgulayan pratiği çoğunlukla otobiyografik malzemeler ve İstanbul’un kültür ve tarihine göndermelerle birlikte cinsiyet politikaları, küreselleşme, dil ve kadınlık ile ilgili kavramları irdeler. Atakan, 2009’dan beri Pi Artworks tarafından temsil edilmektedir.

Nancy Atakan, d.1946. Sanatçının sergileri arasında Katmanlar Açmak, Arte Sanat, Ankara, Turkey (2017); Kimin Sanat Tarihi, Uniq Galeri, İstanbul, Türkiye (2017); Bize Ait Bir Oda, Ark Kültür, İstanbul, Türkiye (2017); Letter from İstanbul, Pi Artworks Londra, İngiltere (2017); Treibsand Online Exhibition Space, Bölüm #2, Zurih, İsviçre (2017); Sporting Chances (kişisel), Pi Artworks Londra, İngiltere (2016); Küçük Yüzler, Büyük Bedenler, Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, İstanbul, Türkiye (2015); Stay With Me, Weserburg Museum, Bremen, Almanya (2015); Türkiye’de Video Sanatının 40 Yılından 40 Video, 25. Ankara Uluslararası Film Festivali, Goethe Enstitüsü, Türkiye (2014); Bizzat Ben Kendim, Bir İkilem Olarak Ben, Cer Modern, Ankara, Türkiye (2013); Places of Memory-Fields of Vision, Çağdaş Sanat Merkezi, Thessaloniki, Yunanistan (2012); Hayal ve Hakikat-Türkiye’den Modern ve Çağdaş Kadın Sanatçılar, İstanbul Modern Müzesi, İstanbul, Türkiye (2011) ve İstanbul Next Wave, Akademie der Kunst, Berlin, Almanya (2010) yer alır.

Aslı Seven İstanbul ve Paris arasında yaşayan bağımsız bir küratör ve yazardır. Halen Fransa’daki European School of Visual Arts’ta “Document and Contemporary Art” doktora programına devam etmektedir, AICA Türkiye üyesi, Independent Curators International katılımcısı ve École du Magasin mezunudur.