English »
Anasayfa Hakkında Sanatçılar Sergiler Fuarlar İletişim
Pi Artworks Sergiler
Güncel Sergiler
Gelecek Sergiler
Geçmiş Sergiler
 
 
 
       
 
İstanbul
Carys Briggs, Francis Field
2017-01-07 _ 2017-02-25
   
 
   
 
Ön gösterim: 6 Ocak Cuma, 18:30-20:30
Film gösterimi ve konuşma: 12 Ocak Perşembe, 16:00

Küratör: Ashlee Conery

Pi Artworks İstanbul, Carys Briggs ve Francis Field'ın ortak sergisi p a r ç a l a n m ı ş p a r ç a p a r ç a l a r'ı sunar. Yaşamını ve çalışmalarını Londra'da sürdüren Briggs'in kumaş kullanarak ürettiği yapıtlarla, tasarımcı Field'ın Ocean  ismini verdiği ilk insan yapımı gezegen önerisi, Ashlee Conery küratörlüğünde hazırlanan bu sergide bir araya geliyor.
 
12 Ocak'ta, sergi kapsamında Ruth Maclennan'ın 2007 yılında çektiği 16 dakikalık Capital filminin gösterimi yapılacak. 

p a r ç a l a n m ı ş p a r ç a p a r ç a l a r sergisi, bir kaçış noktasından hareket ediyor. Yeni hudutlar ararken keşfetme ve terk etme seçeneğinin ya da yuvayla uzaktaki arasında uygun bir ortam inşa etme arayışının söz konusu olduğu bir noktadan. Bu sergi, içerisinde bulunduğumuz zamanı belgeleme amacı gütmüyor; ancak soyutun ve mimarinin merceğinden baktığı geleceğe dair tahminler yürütüyor. Hans Hollein'in meşhur "Her şey mimaridir" (Alles ist Architektur, 1968) sözüyle işaret ettiği gibi, herhangi bir malzemeyi dönüştürme sürecinin aslında mimarinin ta kendisi olduğu fikrini benimsiyor. Francis Field'ın hammadde olarak asteroidlerdeki buzulları kullanıp uzayda bir okyanus yaratma planı, Hollein'ın bu önermesini bir adım ileri taşıyor. İnsan yaşamının Dünya gezegeninin dışında da sürdürülebilmesi ve uzaktaki Güneş sistemlerinin keşfine dair bir kaynak önerisi olan Ocean, aynı zamanda sürdürülebilirliğe dair soruları tersine çeviren, gelişen bir ekosistemi temsil ediyor. 

'Yabancı' (alien) kavramı güncel literatürde, Dünya atmosferinin dışında kalanların yanı sıra kendi coğrafyamızın dışındakileri de kapsayacak şekilde genişledi. Bireyi 'yabancı' haline getiren sınırlar, aynı zamanda gerilemenin, ekonominin ve fiziğin çarpıştığı eşikler olarak çıkıyor karşımıza. Carys Briggs çok parçalı soyut yapıtlarında, dokusuyla hem işin yüzeyini hem de yapısını oluşturan kumaşın üzerindeki temsilleri mümkün olduğunca belirsizleştiriyor, işlerini bilindik formlardan arındırıyor. Bunu yaparken de izleyiciyi, hafızayla keşif arasında gidip gelen bir yabancı konumuna yerleştiriyor.

* Bu sergi LUX, Londra desteğiyle hazırlanmıştır.

Carys Briggs, Camberwell College'da Sanat ve Tasarım (2007), Central Saint Martins'te Tekstil Tasarımı (2010) okuduktan sonra, Royal College of Art'ta yüksek lisans yaptı (2015). Katıldığı başlıca sergiler arasında We do not speak but confine ourselves briefly to the surface, ICA, Londra (2016); Final Show, Royal College of Art, Londra (2015); Open Studio Event, Thames Barrier Studios, Londra (2013); Design and Make, Central Saint Martins, Londra (2009); ve Annual Show, Camberwell College of Art, Londra (2007) bulunur. 

Francis Field, mimarlık alanında çalışan bir stratejist ve tasarımcıdır. Mimariyle optik, resim, astronomi, mekanik, müzik ve matematiğin ortak kökenlerini araştırır. Royal College of Art'tan mezun olan Field, sanatçı Ai Weiwei, tasarımcı Thomas Heatherwick ve mimar David Chipperfield ile birlikte çalıştı. i.e. isimli mimarlık dergisinin kurucularından ve editörlerinden olan Field'ın çalışmaları Blue Print Magazine ve The Journal for the British Interplanetary Society'de yayımlandı. 

Daha fazla bilgi ve görseller için:
Eda Derala: ed@piartworks.com
Tuğba Esen: te@piartworks.com