English »
Anasayfa Hakkında Sanatçılar Sergiler Fuarlar İletişim
  Volkan ASLAN
Biyografi
  Home Sweet Home
  Mükemmel Bir Gün
  Yaşanmamış Bir Gün
  Hatırlamayı Unutma
  İstikrarsız Tekrar
  Herhangi Bir Gün
  Aynı Tişörtü Giyenler
  Dört
  Concern
  Otoportre
Sanatçılar
Volkan ASLAN
Nancy ATAKAN
Fatma BUCAK
Abraham David CHRISTIAN
Osman DİNÇ
İpek DUBEN
Nezaket EKİCİ
Parastou FOROUHAR
Maria FRIBERG
Susan HEFUNA
Tayeba Begum LIPI
Maude MARIS
Fahrettin ORENLI
Selma PARLOUR
Nejat SATI
Paul SCHWER
Kemal SEYHAN
Gülay SEMERCİOĞLU
Mehmet Ali UYSAL
Yuşa YALÇINTAŞ
 
 
  Volkan ASLAN
   
 

Volkan Aslan'ın son zamanlardaki üretimi hem bellekten hem de zamanın esnekliğinin yarattığı izlerden etkilenir. Yarı unutulmuş yarı hatırlanan anılar, sanatçıyı günlük hayatta karşılaştığı ve ona geçmişini anımsatan belirli nesnelere doğru çeker. Aslan bu nesnelerin kendinde yarattığı çağrışımları yeni ve beklenmedik yorumlarla birleştirerek, oyunbaz manipülasyonlarla gerçeküstü yapılar oluşturur.

Fragile (2013) serisi, Aslan'ın çocukluğundan gelen nostaljik bir temaya dikkat çeker. Yıllar öncesine dayanan hatıra kırıntılarının etkisiyle biblolar toplayan sanatçının sık sık bir evden diğerine taşınmasının sonucu olarak, bu narin seri üretim mallarının kırılması çok gecikmez. Onun geçmişe dokunma arzusu, kırılan parçaları birbirine tutturmasıyla sonuçlanır. Zamanla bu kırma ve tamir etme eylemi, karşıt karakterleriyle bir dizi isimsiz, melez figürün ortaya çıkmasına neden olan takıntılı bir yaratıcı sürece dönüşür. 

Mükemmel Bir Gün (2015) sergisinde ise Aslan, kurumsal eleştiri ve bireysel hafızaların kıskacına girmekten kaçınıyor. Neonları birer çizgi gibi kullanarak, yerleştirmesinde desenin en sade haline iniyor. Bu çizgileri, anlaşılır bir forma ya da yazılı ifadeye dönüştürme amacı gütmüyor. Bir tür başlangıcı yansıtan serginin tüm unsurlarını, henüz tamamlanmamış, hazırlık veya yapım aşamasında izlenimi vermek üzere kurguluyor. 

Volkan Aslan, d. 1982. Başlıca sergileri arasında; İyi Bir Komşu, 15. Istanbul Bienali, Türkiye (2017), Passion, Joy, Fury, Maxxi Museum, Roma, İtalya (2015); Mükemmel Bir Gün (kişisel), Pi Artworks İstanbul, Türkiye (2015); Hiç Yaşanmamış Bir Gün (kişisel), Pi Artworks Londra, İngiltere (2014); The Moving Museum İstanbul, Türkiye (2014); Anne, ben barbar mıyım?, 13. İstanbul Bienali, Türkiye (2013); Doğa Cennetse, Kent Cehennemdir, Cer Modern, Ankara, Türkiye (2011); Too Good to be True, Delfina Foundation, Londra, İngiltere (2009); ve Save As, Milan Triennial, İtalya (2008) bulunur. Sanatçının yapıtları Özyeğin Üniversitesi (Türkiye), Pizzuti (ABD), Rodney D. Lubeznik (ABD) ve Vehbi Koç Vakfı (Türkiye) gibi kurumsal ve kişisel koleksiyonlara dahil olmuştur. Aslan, İstanbul, Unkapanı'ndaki bağımsız sanat mekanı 5533'ün de kurucularındandır.