English »
Anasayfa Hakkında Sanatçılar Sergiler Fuarlar İletişim
  Tayeba Begum LIPI
Biyografi
  Never Been Intimate
  Selected Works
Sanatçılar
Nancy ATAKAN
Fatma BUCAK
Ana ČVOROVIC
Osman DİNÇ
İpek DUBEN
Nezaket EKİCİ
Parastou FOROUHAR
Susan HEFUNA
Tayeba Begum LIPI
Maude MARIS
Noor Afshan MIRZA and Brad BUTLER
Fahrettin ORENLI
Selma PARLOUR
Evan PENNY
Nejat SATI
Paul SCHWER
Kemal SEYHAN
Gülay SEMERCİOĞLU
Mehmet Ali UYSAL
Yuşa YALÇINTAŞ
 
 
  Tayeba Begum LIPI
   
 
Tayeba Begüm Lipi küvet, bebek arabaları, resim çerçeveleri ve çantalar gibi bazı günlük objeleri metal zırhlara bürüyerek yeniden yaratır. Yakından bakıldığında cilalı yüzeyleri oldukça parlaktır ve paslanmaz çelikten yapılmış olan bu heykeller yapılışlarının aksine kırılgan bir görünüme sahiptirler. Serinin tamamlayıcı işlerinde ise Lipi, bikini ve gecelik gibi giysi temalarını altın kaplamalı çengelli iğneler ile oluşturmaktadır. 

Bu güvenlik amaçlı olan araç ve gereçlerden yaptığı günlük objeler ise ışıkla birlikte olağandışı bir güzelliğe bürünmektedir. Oysa ki, onlar kadın kullanıcılar adına koruyucu birer zırh haline dönüştürülmüştür, kendi içinde hem şeytani aynı zamanda melankolik bir alt metin barındırmaktadır. Kullanılan steril maddelerin sonucu olarak barındırdığı tehlike havasından başlıklar Çalıntı Hayal ve Tuzağa Düşmüş şeklindedir.

Sanatçının kullandığı maddeler aslında çocukluğunda diğer on iki kardeşi vesilesiyle aşina olduğu maddelerden oluşmaktadır. Aileye her yeni üye katıldığında ebenin yeni ve parlak malzemeleriyle çıkagelmesi sanatçının işlerinde kullandığı maddelerin o dönem ki hatırasını barındırmaktadır.

Tayeba Begum Lipi, b. 1969, Dhaka, Bangladeş. Başlıca sergileri arasında; Faces of Intimate Strangers (ikili), Modern Art museum Shanghai, Cinema (2018); Negotiating the Future, 6. Asya Sanat Bienali, Tayvan, National Taiwan Museum of Fine Arts, Tayvan (2017); The City, Kathmandu Triennale, Patan Museum, Nepal (2017); Art Festival WATOU, Belçika (2016); Sonsbeek 2016, Museum Arnhem, Hollanda (2016); Tayeba Begum Lipi (kişisel), Sundaram Tagore Gallery, New York, ABD, (2016); Frontiers Reimagined, 56. Venedik Bienali Yan Etkinlik, İtalya (2015), Reversal Reality (kişisel), Shrine Empire, Delhi, Hindistan (2015), Tayeba Begum Lipi (kişisel), Dhaka Art Summit, Dhakar, Bangladeş (2014), No Country: Contemporary Art for South and Southeast Asia, Guggenheim Museum, NY, ABD (2013); Cycle, Centro Cultural Banco do Brasil, São Paulo, Brazilya (2013); No Country: Contemporary Art for South and Southeast Asia, Centre for Contemporary Art Singapore (2013), Bangladeş Pavilyonu, 54. Venedik Bienali, İtalya, (2011). Yer aldığı koleksiyonlardan bazıları; Guggenheim Museum Collection, NY, ABD; Bengal Foundation, Dhaka, Bangladeş; LO-FTF Council, Dhaka, Bangladeş; Samdani Art Foundation, Bangladeş; Devi Art Foundation, Hindistan; Sherman Contemporary Art Foundation, Sidney, Avustralya ve Taiwan National Museum of Fine Art, Tayvan.