English »
Anasayfa Hakkında Sanatçılar Sergiler Fuarlar İletişim
  Selma PARLOUR
Biyografi
  Upright Animal
Sanatçılar
Nancy ATAKAN
Fatma BUCAK
Ana ČVOROVIC
Osman DİNÇ
İpek DUBEN
Nezaket EKİCİ
Parastou FOROUHAR
Susan HEFUNA
Tayeba Begum LIPI
Maude MARIS
Noor Afshan MIRZA and Brad BUTLER
Fahrettin ORENLI
Selma PARLOUR
Evan PENNY
Nejat SATI
Paul SCHWER
Kemal SEYHAN
Gülay SEMERCİOĞLU
Mehmet Ali UYSAL
Yuşa YALÇINTAŞ
 
 
  Selma PARLOUR
   
 
“Resimlerim her ne kadar çizilmiş, boyanmış ve basılmış gibi görünse de aslında yağlı keten üzerine ince film ile özenle yapılmaktadır. Resimde  odağım ise dışsal düzenler ve teknik problemlerdir. Sanatımı anlatan kelimelerin merkezinde ise: çerçeve, düzlemcilik, yüzey, saydamlık, göz yanılgısı, izole renklerden oluşan kuşaklar ve birimler, yineleme (çeşitli ve değişik biçimlerde), frontalite, tekli çerçeve, sabit görünüm ve sanatsal bağlamın betimlenmesi mevcuttur.

Resimlerde hakim olan şema ve şablonlarda; yanılsama, gölgeli bantlar yoluyla kodlanmakta ve renk, sanki bir markiz sürecinden geçiyormuş gibi serilmiş durumdadır. Renk katmandır (yüzeyin kendisi değildir). Gerçek bir saydamlığın etkili olduğu çalışmalarda, renkler beyaz astarın önüne geçerek adeta parlıyorlar. Ekran ve fotoğraf işleri arkadan aydınlatmayı anımsatıyor. Eserin iki boyutlu alanda sunduğu perspektifte ise analog, dijitali taklit etmektedir.”

- Selma Parlour

Selma Parlour, b.1976, Londra. Başlıca sergileri arasında; Upright Animal (kişisel), Pi Artworks London, İngiltere (2018); PIY PaintLounge, Sluice Biennial, London, İngiltere (2017); Parlour Games (kişisel), Marcelle Joseph Projects (kişisel), House of St Barnabas, Londra, İngiltere (2016); Paradoxes of the Flattened-Out Cavity (kişisel), Dio Horia, Mykonos (2015); Selma Parlour (kişisel), MOT International Projects, Londra, İngiltere (2012); Selma Parlour and Yelena Popova, Horton Gallery, NY, ABD (2012); ve Bloomberg New Contemporaries, ICA, Londra, İngiltere (2011) yer alır. 

2014 yılında, Parlour, Thames and Hudson’ın uluslararası yarışması ve Yarının 100 Ressamı yayınına seçildi. 2018 yılında, Mark Rothko Memorial Trust Ödülü'ne layık görülmüştür. Sanatçı, 2017 yılında Royal Academy of Arts tarafından düzenlenen yaz sergisinde Sunny Dupree Family Awards for a Woman ödülünü ve 2016 yılında ise Walker Gallery, Liverpool'da, John Moores Resim Ödülü'nü kazanmıştır. Seçili koleksiyonlar arasında; Creative Cities Collections, Beijing, Çin ve the Saatchi Gallery, Londra, İngiltere yer almaktadır.