English »
Anasayfa Hakkında Sanatçılar Sergiler Fuarlar İletişim
  Paul SCHWER
Biyografi
  Yolcu
  The Shape of Things to Come
  Outdoor Sculptures
  Bao
Sanatçılar
Nancy ATAKAN
Fatma BUCAK
Ana ČVOROVIC
Osman DİNÇ
İpek DUBEN
Nezaket EKİCİ
Parastou FOROUHAR
Susan HEFUNA
Tayeba Begum LIPI
Maude MARIS
Noor Afshan MIRZA and Brad BUTLER
Fahrettin ORENLI
Selma PARLOUR
Evan PENNY
Nejat SATI
Paul SCHWER
Kemal SEYHAN
Gülay SEMERCİOĞLU
Mehmet Ali UYSAL
Yuşa YALÇINTAŞ
 
 
  Paul SCHWER
   
 
Paul Schwer, renk, boşluk, ışık ve hareket arasındaki ilişkiler üzerine kafa yoran bir ressamdır. Diğer taraftan sanatçının çalışmaları, tuvalin iki boyutlu doğasından uzaklaşmıştır. Schwer, farklı ölçeklerde yapıtlar üretir. Kamusal alanları ve terk edilmiş binaları dolduran büyük çaplı enstalasyonlardan; kaideler üzerine, duvarlara veya tavana yapıştırılmış küçük boyutlu objelere kadar uzanan çeşitlilikte çalışmaları vardır. Schwer, soyut resmin düzlemini üçüncü boyuta taşır. Soyutlamanın geleneksel yöntemlerinde olduğu gibi izleyicinin dikkatini boyanın uygulanma şekline çekerek, hem doğal hem de yapay ışığı, şeffaf malzemelerine yansıtır. 

Sanatçının Bao Serisi gibi küçük ebatlı işleri, renklerin geniş fırça darbeleriyle düz bir pleksi yüzey üzerine uygulanmasıyla başlar. Ardından malzeme, yüksek ısının yardımıyla ve kol gücüyle karmaşık labirenti andıran bir forma kavuşuncaya kadar bükülür, katlanır ve şekillendirilir. Bu kısa süreli eylemin sonucunda iki boyutlu resim düzlemi, yapım sürecinin performatif yönünü de yansıtan üç boyutlu bir renk kompozisyonuna dönüşür. Sanatçının büyük ebatlı işlerinde renkler, neon ışıklar ve kablolarla buluşur. Bu işler parlak varlıkları ve renkli kıvrımlarıyla bulundukları çevreyi dönüştürürler. 

Paul Schwer, d. 1951, Almanya. Başlıca sergileri arasında; The Windows/ Okno (kişisel), Umetnostna Galerija Maribor, Slovenya (2018); Von beiden Enden (kişisel), Museum Ratingen, Almanya (2018); Krisenraum (kişisel), Lutherkirche, Bonn, Almanya (2017); Shining Shelter (kişisel), Clemens-Sels Neuss, Almanya (2016); Paul Schwer: Caddesi (kişisel), Galerie Heinz Holtmann, Cologne, Almanya, (2016); The shape of things to come (kişisel), Pi Artworks Londra, İngiltere (2015); Licht auf Waldboden (kişisel), Städtische Galerie Schloss Borbeck, Essen, Almanya (2015); Paul Schwer (kişisel), Museum Biedermann, Donaueschingen, Almanya (2014); Spot on 6, İstanbul Güncesi: Tour- Retour (kişisel), Borusan Contemporary, İstanbul, Turkey (2013); Home (kişisel), IKOB Museum for Contemporary Art, Eupen, Belçika (2013); Das Fruchtfleisch Unserer Architektur, Galerie Karl Pfefferle, Münih, Almanya (2013); Travelling Light, Kunstverein Ruhr, Essen, Almanya (2013); ve Big Baos, Galerie Heinz Holtmann, Köln, Almanya (2012) yer almaktadır. Yapıtları Deutsche Bank (Almanya), Museum Kunstpalast (Almanya), NRW State Representation (Belçika) ve Siemens (Almanya) koleksiyonlarına dahil edilmiştir.