English »
Anasayfa Hakkında Sanatçılar Sergiler Fuarlar İletişim
  Parastou FOROUHAR
Biyografi
  Written Room
  Reimaging the Illusion
Sanatçılar
Nancy ATAKAN
Fatma BUCAK
Ana ČVOROVIC
Osman DİNÇ
İpek DUBEN
Nezaket EKİCİ
Parastou FOROUHAR
Susan HEFUNA
Tayeba Begum LIPI
Maude MARIS
Noor Afshan MIRZA and Brad BUTLER
Fahrettin ORENLI
Selma PARLOUR
Evan PENNY
Nejat SATI
Paul SCHWER
Kemal SEYHAN
Gülay SEMERCİOĞLU
Mehmet Ali UYSAL
Yuşa YALÇINTAŞ
 
 
  Parastou FOROUHAR
   
 
Parastou Forouhar doğup büyüdüğü İran'ı, İran İslam Devrimi'ni izleyen yıllarda geride bırakarak, güzel sanatlar öğrenimi görmek üzere Offenbach'a yerleşti. O zamandan beri de, eleştirel tutumunu hep koruyarak ülkede yaşanan trajediyi yapıtlarında işledi. 

Forouhar'ın çalışmaları otoriter rejimlerin güç odaklarını incelerken, kadınların örtünmeye zorlanarak bir anlamda görünmez hale getirilmelerine ve bunun kadınlar için toplumsal hayatta yarattığı engellere değinir. Ürettiği animasyonlar, duvar kağıtları ve çizimler, acı, kayıp ve devlet destekli şiddet konularında gerçek hayat deneyimlerine dayanır.

Suratı olmayan, pembe ve pürüzsüz bir tene sahip meçhul figüre Forouhar'ın işlerinde sık rastlanır. Bol ve dökümlü giysilerle resmedilen bu cinsiyetsiz figür, iki farklı karakteri temsil eder. Bunlardan biri genellikle elleri kolları bağlı, zapt edilmiş bir haldeyken, diğeri ise bu figürü hükmü altına alan, ona şiddet ve baskı uygulayan konumundadır. Bu tekrarlayan imgeler kimi zaman iç içe geçerek İran halılarındaki desenleri andırır, Oryantalist tasarımı melankolik bir tabloya dönüştürür. 

Forouhar, günümüzde Ortadoğu sanatı ve kültürüne ilginin artmasıyla birlikte, Batı'da yaşayan bir İranlı sanatçı olmasının işleri ve kendisiyle ilgili çeşitli varsayımlara yol açtığının farkındadır. O, bir taraftan bu Oryantalist klişeleri yıkmaya çalışırken, işlerinde İran toplumunun gerçeklerini yansıtır ve Batı'nın Doğu algısına ayna tutar.  

Sanatçı, Pi Artworks Londra'da açtığı ilk sergi olan Reimaging the Illusion'da, sanatsal üretiminin kilometre taşlarıyla son dönem yapıtlarını bir araya getiriyor. Forouhar, kelebek formundaki duvar kağıtları serisinin parçası olan yeni çalışmasını galerinin ana duvarında sergiliyor. Uzaktan bakıldığında, kanatları egzotik renklerle kaplı bir kelebek ordusunu andıran bu iş detaylı incelendiğinde, kelebek kanatlarının sanatçının birçok işinde rastlanan, hem işkenceci hem de mağdur konumundaki meçhul figürün yoğun tekrarlarından oluştuğu anlaşılır. 

Parastou Forouhar, d. 1962, Almanya. Başlıca sergileri; Im Zeichen des Ornaments, Kunshalle Göppingen, Göppingen, Almanya (2018); The Art of Joy, MANIF D'ART, Quebec, Kanada (2017); Written Room (kişisel), Pi Artworks Londra, İngiltere (2016); Common Grounds, Villa Stuck Museum, Münih, Almanya (2015); Recalling the Future, Brunei Gallery SOAS, Londra, İngiltere (2014); 5th Moscow Biennale, Rusya (2013); 4th Thessaloniki Biennale, Yunanistan (2013); Gothenburg International Biennial for Contemporary Art, Gothenburg, İsveç (2013);  He Kills Me, He Kills Me Not II (kişisel), Stadtgalerie, Neunkirchen, Almanya (2013); Feminist and..., Matrass Factory Museum, Pittsburgh, ABD (2012); Ornamental Structures, Stadtgalerie Saarbrücken, Saarbrücken, Almanya (2011); Written Room (kişisel), Fondazione Merz, Turin, İtalya (2011); ve Parastou Forouhar (kişisel), Leighton House Museum, Londra, İngiltere. (2010). Yer aldığı başlıca koleksiyonlar arasında; The British Museum, Londra, İngiltere; Belvedere, Viyana, Avusturya; The Queensland Art Museum, Queensland, Avustralya; Badisches Landesmuseum, Karlsruhe, Almanya; Museum of Modern Art, Frankfurt, Almanya; DEVI Foundation, Haryana, Hindistan bulunur.