English »
Anasayfa Hakkında Sanatçılar Sergiler Fuarlar İletişim
  Nejat SATI
Biyografi
  Light in the Dark
  Cracks
  Nefs
  Strüktür Serisi
  Halet-i Ruhiye
  Organik Soyutlar
  Dil Altı
Sanatçılar
Nancy ATAKAN
Fatma BUCAK
Ana ČVOROVIC
Osman DİNÇ
İpek DUBEN
Nezaket EKİCİ
Parastou FOROUHAR
Susan HEFUNA
Tayeba Begum LIPI
Maude MARIS
Noor Afshan MIRZA and Brad BUTLER
Fahrettin ORENLI
Selma PARLOUR
Evan PENNY
Nejat SATI
Paul SCHWER
Kemal SEYHAN
Gülay SEMERCİOĞLU
Mehmet Ali UYSAL
Yuşa YALÇINTAŞ
 
 
  Nejat SATI
   
 
Nejat Satı, geleneksel resim sanatını teknolojik yenilikleri kullanarak dönüştüren sanatçılar kuşağındandır. Resmetmeye başlamadan önce, kendine has malzemesini oluşturmak için akrilik boya ile bir tür yapışkana benzeyen, çabuk kuruyan jeli karıştırır. Sonra da bu karışımı, fırça ya da spatula aracılığıyla tuvale uygular. Bu sürecin bazı beklenmedik sonuçlar doğurması kaçınılmazdır. Sanatçı da, ışığı geçiren yarı transparan renklerinin birbirleriyle nasıl bir etkileşim içerisine girdiklerini keşfe koyulur.

Son yıllarda Satı, çeşitli şekillerde sonuçlanabilen bu deneysel pratiğiyle farklı seriler üretti. İşlediği konular hakkında dayatmacı bir tavır takınmayan sanatçının kompozisyonları, dinamik ve soyut formları, izleyicinin yorumuna açıktır. Figüratif tasvirin sınırlarından kurtulmuş tekniği, özündeki yaratıcı potansiyeli açığa çıkarmak üzere malzemenin işlenmesi ve uygulanmasına dayanır. 

Satı, son serisi Karanlıktaki Işık (2017) ile, ışığın kısıtlı renk kullanımı ile az yoğun ve çok yoğun ortamdaki görünümünü sorgular. Satı'nın dinamik ve soyut formları, malzemenin kendi yaratıcı potansiyelini açığa çıkarır. Siyah ve beyaz renk katmanlarından oluşan bu seri, inci beyazı ve glow beyazın etkisi ile degrade ediliyor ve kozmik ışınlar yayarcasına karanlıkta parlamaktadır. Açık/koyu renk tonları ve aydınlatmanın etkisi ile günün farklı zaman dilimlerinde, birbirinden bağımsız çeşitli ışık süzmeleri ortaya çıkmaktadır.

Nejat Satı, d. 1982, İstanbul. Başlıca sergileri arasında; Dinemo III (grup), Büyük Efes Sanat, İzmir, Türkiye (2018); Light in the Dark (kişisel), Pi Artworks İstanbul, Türkiye (2017); The Power of Form, Plato Sanat, İstanbul, Türkiye (2016); Nefs (kişisel), Pi Artworks İstanbul, Türkiye (2014); Istanbul Art Scene (kişisel), Yallay Gallery, Hong Kong (2014); Hot Spot Istanbul, Haus Konstruktiv, Zürih, İsviçre (2013); State of Mind (kişisel), Pi Artworks İstanbul, Türkiye (2012); Encounters, Turkish Contemporary Art in Korea, Araart, Seul, Güney Kore (2012); If Nature is Heaven, Hell is The City, CerModern, Ankara, Türkiye (2011); and When Ideas Become Crime, Depo, İstanbul, Türkiye (2010). Yer aldığı başlıca koleksiyonlar; Avidon Art & Design Collection, Düsseldorf, Almanya; Kuna & Co Collection, Frankfurt, Almanya; Bissan Gallery Collection, Doha, Katar; John Quinn Collection, Los Angeles, CA, ABD; Urquhart Collection, Los Angeles, CA, ABD; Allianz Collection, İstanbul, Türkiye; Papko Collection, İstanbul, Türkiye; Vehbi Koç Vakfı, İstanbul, Türkiye ve Yıldız Holding, İstanbul, Türkiye.