English »
Anasayfa Hakkında Sanatçılar Sergiler Fuarlar İletişim
  Nejat SATI
Biyografi
  Cracks
  Nefs
  Strüktür Serisi
  Halet-i Ruhiye
  Organik Soyutlar
  Dil Altı
Sanatçılar
Volkan ASLAN
Nancy ATAKAN
Fatma BUCAK
Abraham David CHRISTIAN
Osman DİNÇ
İpek DUBEN
Nezaket EKİCİ
Parastou FOROUHAR
Maria FRIBERG
Susan HEFUNA
Tayeba Begum LIPI
Maude MARIS
Fahrettin ORENLI
Selma PARLOUR
Nejat SATI
Paul SCHWER
Kemal SEYHAN
Gülay SEMERCİOĞLU
Mehmet Ali UYSAL
Yuşa YALÇINTAŞ
 
 
  Nejat SATI
   
 
Nejat Satı, geleneksel resim sanatını teknolojik yenilikleri kullanarak dönüştüren sanatçılar kuşağındandır.  Resmetmeye başlamadan önce, kendine has malzemesini oluşturmak için akrilik boya ile bir tür yapışkana benzeyen, çabuk kuruyan jeli karıştırır. Sonra da bu karışımı, fırça ya da spatula aracılığıyla tuvale uygular. Bu sürecin bazı beklenmedik sonuçlar doğurması kaçınılmazdır. Sanatçı da, ışığı geçiren yarı transparan renklerinin birbirleriyle nasıl bir etkileşim içerisine girdiklerini keşfe koyulur.

Son yıllarda Satı, çeşitli şekillerde sonuçlanabilen bu deneysel pratiğiyle farklı seriler üretti. İşlediği konular hakkında dayatmacı bir tavır takınmayan sanatçının kompozisyonları, dinamik ve soyut formları, izleyicinin yorumuna açıktır. Figüratif tasvirin sınırlarından kurtulmuş tekniği, özündeki yaratıcı potansiyeli açığa çıkarmak üzere malzemenin işlenmesi ve uygulanmasına dayanır. Bu da sanatçının tutumunu, savaş sonrası dönemde ön plana çıkan batılı soyut ressamlara yaklaştırır. 

Strüktür serisinde (2013), spatula yardımıyla resmin yüzeyinde üst üste farklı renk katmanları oluşturarak, yüzeydeki tüm gereksiz detayları temizler sanatçı. Tema ve formla da malzemeyi öne çıkarır. Yapıtlarını olabildiğince sade bir yaklaşımla üretir. Kullandığı jelin yarı transparan doğası, sanatçının resim yapma sürecinin kontrolünü kısmen ele geçirir. Renk katmanlarının üst üste binmesi sonucu renk geçişleri ve dalgalanmalar meydana gelir. 

Nejat Satı, d. 1982. Başlıca sergileri arasında Karanlıktaki Işık, Pi Artworks İstanbul, Türkiye (2017); Formun Gücü, Plato Sanat, İstanbul, Türkiye (2016); Nefs (kişisel), Pi Artworks İstanbul, Türkiye (2014); Istanbul Art Scene (kişisel), Yallay Gallery, Hong Kong (2014); Hot Spot Istanbul, Haus Konstruktiv, Zürih, İsviçre (2013); Halet-i Ruhiye (kişisel), Pi Artworks İstanbul, Türkiye (2012); Encounters- Turkish Contemporary Art in Korea, Araart, Seul, Güney Kore (2012); Doğa Cennetse Kent Cehennemdir, Cer Modern, Ankara, Türkiye (2011); ve Fikirler Suça Dönüşünce, Depo, İstanbul, Türkiye (2010) bulunur. 

Sanatçının CV'sini indirmek için: