English »
Anasayfa Hakkında Sanatçılar Sergiler Fuarlar İletişim
  Nancy ATAKAN
Biyografi
  Çizgiler Camiası
  Sporting Chances
  Ayna Ayna Söyle Bana
  Sahtekar Olmadığımızı Nereden Biliyoruz?
  Buralı 1970-2011
  İnanıyorum/İnanmıyorum
Sanatçılar
Nancy ATAKAN
Fatma BUCAK
Ana ČVOROVIC
Osman DİNÇ
İpek DUBEN
Nezaket EKİCİ
Parastou FOROUHAR
Susan HEFUNA
Tayeba Begum LIPI
Maude MARIS
Noor Afshan MIRZA and Brad BUTLER
Fahrettin ORENLI
Selma PARLOUR
Evan PENNY
Nejat SATI
Paul SCHWER
Kemal SEYHAN
Gülay SEMERCİOĞLU
Mehmet Ali UYSAL
Yuşa YALÇINTAŞ
 
 
  Nancy ATAKAN
   
 
ABD doğumlu Nancy Atakan, yaşamını 1969 yılından beri İstanbul'da sürdürüyor. Sanatçı, sanat eleştirmeni, sanat eğitimcisi ve tarihçisi olan Atakan, İstanbul'da çalışmalarına aktif olarak devam etmektedir. Resim ve heykelle başladığı sanat üretimine 90'lardan bu yana fotoğraf, metin, neon, video ve yerleştirme gibi farklı disiplinleri katarak devam etti. 

Pratiği, 2000’lerin başından itibaren Nicolas Bourriaud'ın 'İlişkisel Estetik' kavramı altında toplanan bir grup sanatçıdan etkilendi ve üretimine bu kavram yön verdi. Bu grup içerisindeki sanatçılar gibi Atakan da, izleyici ile bireysel ve kapalı bir etkileşimi esas alan, yapıtı merkeze oturtan bir sanat anlayışı yerine, insan ilişkilerini sıkılaştıran, etkileşimde aracı işlevi gören bir yaklaşıma yöneldi.

Sanat alanının, bireylerin birlikte yaşamak ve birbirleriyle etkileşime geçmek için alternatif yollar geliştirmeye çalıştıkları bir yer olduğuna inanarak 2007'de, kar amacı gütmeyen bir sanatçı inisiyatifi 5533 proje alanını kurdu. Son on yıl içerisinde, Atakan sanat pratiğini bu güçlü idealist bakış açısı ile sürdürdü ve insan ilişkilerini başlatmak için katalizörler yaratmaya odaklandı. 

Sanatçının her bir çalışması, insanların etkileşimde bulunduğu bağlamlarda kapsamlı konuları araştırmakta ve İstanbul'u referans alan; aidiyet, cinsiyet, dil ve kadınlık ile ilgili kavramlarla sıklıkla tekrar eden otobiyografik referansları içermektedir. 

Nancy Atakan, d. 1946, Istanbul. Başlıca sergileri arasında; Under the Radar: 5533 (Volkan Aslan ile ortak sergi), ISCP, New York, ABD (2018); Making a Shift, Nordic Art Association, Stockholm, İsveç, (2017); A Community of Lines (kişisel), Pi Artworks İstanbul, Türkiye (2017);  Sporting Chances (kişisel), Pi Artworks London, İngiltere (2016); Küçük Yüzler, Büyük Bedenler, Elgiz Müzesi, İstanbul, Türkiye (2015); Stay With Me, Weserburg Museum of Modern Art, Bremen, Almanya (2015); Türkiye'de Video Sanatının 40 Yılından 40 Video, 25. Ankara Uluslararası Film Festivali, Goethe Enstitüsü, Türkiye (2014); Bizzat Ben Kendim: Bir İkilem Olarak Ben, CerModern, Ankara, Türkiye (2013) and Hayal ve Hakikat- Türkiye'den Modern ve Çağdaş Türk Kadın Sanatçılar, İstanbul Modern, Türkiye (2011).