English »
Anasayfa Hakkında Sanatçılar Sergiler Fuarlar İletişim
  Mehmet Ali UYSAL
Biyografi
  BLOCK
  Resim
  Kabuk
  Askıda
  Skin
  Untitled [Mono prints]
Sanatçılar
Nancy ATAKAN
Fatma BUCAK
Ana ČVOROVIC
Osman DİNÇ
İpek DUBEN
Nezaket EKİCİ
Parastou FOROUHAR
Susan HEFUNA
Tayeba Begum LIPI
Maude MARIS
Noor Afshan MIRZA and Brad BUTLER
Fahrettin ORENLI
Selma PARLOUR
Evan PENNY
Nejat SATI
Paul SCHWER
Kemal SEYHAN
Gülay SEMERCİOĞLU
Mehmet Ali UYSAL
Yuşa YALÇINTAŞ
 
 
  Mehmet Ali UYSAL
   
 
Mehmet Ali Uysal, içerisinde bulunduğu mekanı dönüştüren, aynı zamanda izleyicinin mekan algısını manipüle eden ve yerleştirildiği binanın kendi malzemesiyle bütünleşmiş geniş çaplı yerleştirmeler üretir. Günümüzde yaratım süreci, sergileme yöntemleri ve çağdaş sanatı algısı, kusursuz ve el değmemiş bir görünüm için sürekli öncenin izleri devamlı silinen, beyaz küp galeri mekanıyla iç içe geçmiş haldedir. Uysal yerleştirmelerini, bu geleneği tersine çevirmek, beyaz küp geleneğini yıkmak ve galeriyi yaşayan bir yere dönüştürmek üzere kurgular. 

Sanatçı, 2012 tarihli Kabuk adlı serisinde, galeri duvarlarının yüzeylerine sıkıştırılabilecek, koparılıp parçalanabilecek yumuşaklıkta olduğu izlenimi vererek, onları tene benzettiği bir tür illüzyon yaratıyor. Bir diğer çalışmasında, sergi alanını mimari sınırlarından kurtararak, malzemenin, formun ve içeriğin ta kendisi haline getiriyor. Askıda serisinde ise sanatçı, alışılagelmiş kullanımında sanat eserinin kenarlarını çevreleyerek bir tür sınır işlevi gören resim çerçevelerini, bükülmüş, şekli bozulmuş nesnelere dönüştürerek duvara asıyor. 

Mehmet Ali Uysal, d. 1976, Paris. Başlıca sergileri arasında; A Pillar of Smoke, Arles International Photo Festival, Fransa (2018); Hi! (kişisel), Sapar Contemporary, New York, ABD (2016); Block (kişisel), Pi Artworks Londra, İngiltere (2015); The Past (kişisel), Pearl Lam Gallery, Şanghay, Çin (2014); Pinch Me Awake (kişisel), Stiftung Starke, Berlin, Almanya (2013); Peel (kişisel), Nesrin Esirtgen Koleksyonu, İstanbul, Türkiye (2012); Eyeballing, Contemporary Arts Centre, Ankara, Türkiye (2012), If the Nature is Heaven, the City is Hell, Cer Modern, Ankara, Türkiye (2011); Abbara Kadabra, 1st Mardin Bienali, Türkiye (2010). Yer aldığı başlıca koleksiyonlar; Audi Collection (Audi Bank Lübnan), Beyrut, Lübnan; City of Umea Collection, İsveç; Chaudfontaine Parks Public Collection, Belçika; Golden Harvest Group Art Collection, Hindistan; İstanbul Modern Koleksiyonu, Türkiye; Le Vent des Forets Festival Public Collection, Fransa; Özyeğin Üniversitesi Koleksiyonu, Türkiye; Samdani Art Foundation, Bangladeş ve Vehbi Koç Vakfı, Türkiye.