English »
Anasayfa Hakkında Sanatçılar Sergiler Fuarlar İletişim
  Mehmet Ali UYSAL
Biyografi
  BLOCK
  Resim
  Kabuk
  Askıda
  Skin
  Untitled [Mono prints]
Sanatçılar
Volkan ASLAN
Nancy ATAKAN
Fatma BUCAK
Abraham David CHRISTIAN
Osman DİNÇ
İpek DUBEN
Nezaket EKİCİ
Parastou FOROUHAR
Maria FRIBERG
Susan HEFUNA
Tayeba Begum LIPI
Maude MARIS
Fahrettin ORENLI
Selma PARLOUR
Nejat SATI
Paul SCHWER
Kemal SEYHAN
Gülay SEMERCİOĞLU
Mehmet Ali UYSAL
Yuşa YALÇINTAŞ
 
 
  Mehmet Ali UYSAL
   
 
Mehmet Ali Uysal, içerisinde bulunduğu mekanı dönüştüren, aynı zamanda izleyicinin mekan algısını manipüle eden ve yerleştirildiği binanın kendi malzemesiyle bütünleşmiş geniş çaplı yerleştirmeler üretir. Günümüzde yaratım süreci, sergileme yöntemleri ve çağdaş sanatı algısı, kusursuz ve el değmemiş bir görünüm için sürekli öncenin izleri devamlı silinen, beyaz küp galeri mekanıyla iç içe geçmiş haldedir. Uysal yerleştirmelerini, bu geleneği tersine çevirmek, beyaz küp geleneğini yıkmak ve galeriyi yaşayan bir yere dönüştürmek üzere kurgular. 

Sanatçı, 2012 tarihli Kabuk adlı serisinde, galeri duvarlarının yüzeylerine sıkıştırılabilecek, koparılıp parçalanabilecek yumuşaklıkta olduğu izlenimi vererek, onları tene benzettiği bir tür illüzyon yaratıyor. Bir diğer çalışmasında, sergi alanını mimari sınırlarından kurtararak, malzemenin, formun ve içeriğin ta kendisi haline getiriyor. Askıda serisinde ise sanatçı, alışılagelmiş kullanımında sanat eserinin kenarlarını çevreleyerek bir tür sınır işlevi gören resim çerçevelerini, bükülmüş, şekli bozulmuş nesnelere dönüştürerek duvara asıyor. 

Mehmet Ali Uysal, d. 1976. Başlıca sergileri:  Mehmet Ali Uysal (kişisel), Sapar Contemporary, New York, ABD (2016); The Past (kişisel), Pearl Lam Gallery, Shanghai, Çin (2014); Pinch Me Awake (kişisel), Stiftungstarke, Berlin, Almanya (2013); Kabuk (kişisel), Nesrin Esirtgen Collection, İstanbul, Türkiye (2012); Göz Kararı, Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi, Ankara, Türkiye (2012); Doğa Cennetse, Kent Cehennemdir, Cer Modern, Ankara, Türkiye (2011); Abrakadabra, Mardin Bienali, Türkiye (2010). İşlerinin yer aldığı koleksiyonlar arasında Audi Collection (Audi Bank Lübnan), Lübnan; City of Umea Collection, İsveç; Chaudfontaine Parks Public Collection, Belçika; Golden Harvest Group Art Collection, Hindistan; İstanbul Modern, Türkiye; Le Vent Des Forets Festival Public Collection, Fransa; Özyeğin Üniversitesi Koleksiyonu, Türkiye; Samdani Art Foundation, Bangladeş; ve Vehbi Koç Vakfı, Türkiye bulunur.

Sanatçının CV'sini indirmek için:

http://privateviews-com.s3.amazonaws.com/accounts/piartworks/documents/Op4iVRGkQ0OJVQpmyeNhAQ/mehmet-ali-uysal-cv.pdf