English »
Anasayfa Hakkında Sanatçılar Sergiler Fuarlar İletişim
  Maude MARIS
Biyografi
  Who Wants to Look at Somebody's Face
  Antique Romance
Sanatçılar
Nancy ATAKAN
Fatma BUCAK
Ana ČVOROVIC
Osman DİNÇ
İpek DUBEN
Nezaket EKİCİ
Parastou FOROUHAR
Susan HEFUNA
Tayeba Begum LIPI
Maude MARIS
Noor Afshan MIRZA and Brad BUTLER
Fahrettin ORENLI
Selma PARLOUR
Evan PENNY
Nejat SATI
Paul SCHWER
Kemal SEYHAN
Gülay SEMERCİOĞLU
Mehmet Ali UYSAL
Yuşa YALÇINTAŞ
 
 
  Maude MARIS
   
 
Maude Maris, yapıtlarıyla yarattığı etkiyi 'duygu mimarisi' olarak tanımlar. Farklı şeyler arasındaki ilişkileri yansıtmak, rastgele ya da kaotik görüneni anlamlandırmak üzere istikrarı ya da belirsizliği araştırmak için buluntu parçalara başvurur. Sanatçının resimleri hem üretim süreci hem de  form ve görünüm bakımından heykelden etkilenir. 

Maris işe, oyuncak bebeklerden biblolara, ağaç dallarından fosillere kadar uzanan ufak buluntu nesnelerin kalıbını çıkarmakla başlar. Sanatçı bu reprodüksiyonları gruplandırarak yeni bir mizansen oluşturur. Sonra da onların fotoğrafını çeker. Kat kat büyüttüğü nesnelerin yüzeyini, formlarını, renklerini, ışığın yarattığı gölgeleri ve imgenin derinliğini manipüle ederek bu görüntülerin resmini yapar. Maris'in kompozisyonları, konu edindikleri ve betimledikleri objelerden farklılaşarak, sessizce var olmaya devam ederler. Buradaki yaratım süreci, sonuçta ortaya çıkan resmi nesnelerin orijinalinden başkalaştıran, analog bir modelleme ve filtreleme çalışmasına benzer.

Maude Maris, d.1980, Paris. Başlıca sergileri; Souvenirs de Téthys, (kişisel) Centre d’Art Chapelle Jeanne d’Arc, Thouars, Fransa (2018); Anatolian Studies (kişisel), Embac Chateauroux, Fransa (2017); O! Watt up, de Watteau et du Theatre, Maison d'Art Bernard Anthonioz, Nogent-sur-Marne, Fransa (2017); A claire-voix (kişisel), Ville de Thonon-les-Bains, Fransa (2016); Votive (kişisel), Saint-Ange Residency, VOG, Fontaine, Fransa (2016); Antique Romance, Pi Artworks Londra, İngiltere (2016); Nemeton (kişisel), Musée des Beaux-arts, Rennes, Fransa (2015); Along the Cornices, by Christian Aubert, Collector, Paris, Fransa (2014); Dreaming of Vertigo, Raising the Doubt, Artothèque, Conseil Régional, Caen, Fransa (2012). Yer aldığı basilica koleksiyonlar Artothèque de Caen, Fransa; Collection Fondation Colas Boulogne, Fransa; FRAC Auvergne, Fransa; FRAC Basse-Normandie, Fransa; FRAC Haute-Normandie, Fransa; Musee des beaux-arts, France and Collection Emerige, Paris, Fransa.