English »
Anasayfa Hakkında Sanatçılar Sergiler Fuarlar İletişim
  Maude MARIS
Biyografi
  Antique Romance
  Paintings
Sanatçılar
Volkan ASLAN
Nancy ATAKAN
Fatma BUCAK
Abraham David CHRISTIAN
Osman DİNÇ
İpek DUBEN
Nezaket EKİCİ
Parastou FOROUHAR
Maria FRIBERG
Susan HEFUNA
Tayeba Begum LIPI
Maude MARIS
Fahrettin ORENLI
Selma PARLOUR
Nejat SATI
Paul SCHWER
Kemal SEYHAN
Gülay SEMERCİOĞLU
Mehmet Ali UYSAL
Yuşa YALÇINTAŞ
 
 
  Maude MARIS
   
 
Maude Maris, yapıtlarıyla yarattığı etkiyi 'duygu mimarisi' olarak tanımlar. Farklı şeyler arasındaki ilişkileri yansıtmak, rastgele ya da kaotik görüneni anlamlandırmak üzere istikrarı ya da belirsizliği araştırmak için buluntu parçalara başvurur. Sanatçının resimleri hem üretim süreci hem de  form ve görünüm bakımından heykelden etkilenir. 

Maris işe, oyuncak bebeklerden biblolara, ağaç dallarından fosillere kadar uzanan ufak buluntu nesnelerin kalıbını çıkarmakla başlar. Sanatçı bu reprodüksiyonları gruplandırarak yeni bir mizansen oluşturur. Sonra da onların fotoğrafını çeker. Kat kat büyüttüğü nesnelerin yüzeyini, formlarını, renklerini, ışığın yarattığı gölgeleri ve imgenin derinliğini manipüle ederek bu görüntülerin resmini yapar. Maris'in kompozisyonları, konu edindikleri ve betimledikleri objelerden farklılaşarak, sessizce var olmaya devam ederler. Buradaki yaratım süreci, sonuçta ortaya çıkan resmi nesnelerin orijinalinden başkalaştıran, analog bir modelleme ve filtreleme çalışmasına benzer.

Maude Maris, d. 1980. Başlıca sergileri arasında Anatolian Studies (kişisel), Embac Chateauroux, Fransa (2017); O! Watt up, de Watteau et du Theatre, Caroline Cournede küratörlüğünde, Maison d'Art Bernard Anthonioz, Nogent-sur-Marne, Fransa (2017); A claire-voix (kişisel), Ville de Thonon-les-Bains, Fransa; Votive (kişisel), Saint-Ange Residency, VOG, Fontaine, Fransa; Heaven is a Place Where Nothing Ever Happens, Pi Artworks Londra, İngiltere (2015);  Nemeton (kişisel), Musée des Beaux-arts, Rennes, Fransa (2015); Foyer (kişisel), Isabelle Gounod Gallery, Paris, Fransa (2014); Table of Contents (kişisel), Galerie Duchamp, Yvetot, Fransa (2014); Drawing Now, Isabelle Gounod Gallery, Carrousel du Louvre, Paris, Fransa (2014) bulunur. Yapıtları Artothèque de Caen, Fransa; Colas Fondation, Fransa; FRAC Auvergne, Fransa; FRAC Basse-Normandie, Fransa; ve FRAC Haute-Normandie, Fransa gibi koleksiyonlarda yer alır. 

Maris'in CV'sini indirmek için: