English »
Anasayfa Hakkında Sanatçılar Sergiler Fuarlar İletişim
  Maria FRIBERG
Biyografi
  Still Lives
  Duration
Sanatçılar
Volkan ASLAN
Osman DİNÇ
Nancy ATAKAN
Abraham David CHRISTIAN
İpek DUBEN
Fatma BUCAK
Nezaket EKİCİ
Parastou FOROUHAR
Maria FRIBERG
Susan HEFUNA
Tayeba Begum LIPI
Maude MARIS
Fahrettin ORENLI
Selma PARLOUR
Nejat SATI
Paul SCHWER
Kemal SEYHAN
Gülay SEMERCİOĞLU
Mehmet Ali UYSAL
Yuşa YALÇINTAŞ
 
 
  Maria FRIBERG
   
 
   
 

Maria Friberg bireylerin veya küçük grupların doğal ve durgun hallerinin, incelikle kompozisyon haline serildiği video tablolarına yoğunlaşmaktadır. Bu savunmasız figürler, elde kullanılır teknolojik aletlerle uğraşmak, müzik dinlemek, uyumak, yatakta uzanmak, gibi his belli etmeyen/yansıtmayan, tamamen içe dönük ve pasif aktivitelerle meşguldürler. Video tablolarındaki ortam, belirsiz olmaktan, genel geçer arka planlara, örneğin; karlı orman görüntüsü ve sakin ev ortamı görüntüsünden, gerçek dışı, hurda halinde araba yığınlarına kadar değişiklik göstermektedir. Her durumda görüntülenen birey tamamen rahat, sakin ve pasif bir ruh halindedir. 

Son 20 senede teknoloji her şekilde etkileşime ve iletişime geçmemizi sağlayabiliecek bir hale gelmiştir. İnsanlar, artık nasıl ve ne zaman iletişime geçmek isterlerse, bunu yapabilme özgürlüğüne sahiptir. Bununla birlikte Friberg'in işlerinde gösterdiği bireyler, içinde bulundukları kaosta bir anlığına içe dönüp, durağan bir halde bu iletişim halinden uzaktadırlar.

Maria Friberg, d. 1966, Stockholm, İsveç. Sanatçının başlıca sergileri arasında; Things That Own Us / Layers of Dreams (kişisel), Rättviks Konsthall, Dalama, İsveç (2018); Dreams and Goals (kişisel), Västerås Konstmuseums, İsveç (2017); Piles of Dreams (kişisel), Lidköpings Konsthall, Lidköping, İsveç (2016); The Romantic Postmodernism, Gothenburg Museum of Art, İsveç (2015); Erna, Spot City, Gothenburg Halmstad Konsthall, Halmstad, İsveç (2015); Maria Friberg (kişisel), Bohusläns Museum, Uddevalla, İsveç (2014); Man Though The Eyes of Women, Stedelijk Museum Zwolle, Hollanda (2014); Maria Friberg (kişisel), Kulturhuset Borgen, Gislaved, İsveç (2013); Another Story, Part 3, Moderna Museet, Stockholm, İsveç (2011). Yer aldığı koleksiyonlar arasında; European Central Bank, Almanya; Denver Art Museum, ABD; Museum of Fine Arts Boston, ABD; A Sackler Center for Feminist Art, ABD; The Fotomuseum Winterthur, İsveç; The Hirshhorn Museum and Sculpture Garden, ABD; Museum of Fine Arts, ABD; Moderna Museet, İsveç; Göteborgs Konstmuseum, Gothenburg, İsveç; Linköpings Kommun, Linköping, İsveç ve Västerås Konstmuseum, Västerås, İsveç yer almaktadır.

Friberg'in CV'sini indirmek için