English »
Anasayfa Hakkında Sanatçılar Sergiler Fuarlar İletişim
  Kemal SEYHAN
Biyografi
  Untitled / Poetic of Inner Space
  Recent Works
Sanatçılar
Nancy ATAKAN
Fatma BUCAK
Ana ČVOROVIC
Osman DİNÇ
İpek DUBEN
Nezaket EKİCİ
Parastou FOROUHAR
Susan HEFUNA
Tayeba Begum LIPI
Maude MARIS
Noor Afshan MIRZA and Brad BUTLER
Fahrettin ORENLI
Selma PARLOUR
Evan PENNY
Nejat SATI
Paul SCHWER
Kemal SEYHAN
Gülay SEMERCİOĞLU
Mehmet Ali UYSAL
Yuşa YALÇINTAŞ
 
 
  Kemal SEYHAN
   
 

Kemal Seyhan'ın resimlerinde dört tanım öne çıkar: Yataylık, dikeylik, renk ve yoğunluk.

Resmetme sürecinde Seyhan kendine birtakım kurallar belirler. İşe siyah boya ve yatay konumlandırılmış bir tuvalle başlar. Sonrasında düz bir katman elde etmek için, boyayı yatay veya dikey hareketlerle, özenle uygular. Binlerce spatula dokunuşuyla resmin zeminini oluşturur. 

Boyayla bir mekanı vurgulamak veya üç boyutlu bir yanılsama yaratmak yerine, izleyicinin dikkatini resmin dokusu ve hissiyatı dışında kalan her şeyden bağımsızlaştırabilmek adına, tuvali baskın bir yüzeye dönüştürür.

2009’dan beri Seyhan, benzer bir yaratıcı süreci kağıt üzerine yaptığı işlerinde de uygular. Bu işlerde tuvalin yerini kağıt, boyanın yerini ise grafit alır. Binlerce yatay, dikey ve çapraz grafit izi, katı, hatta metalik bir kabartı oluşturacak şekilde kağıdın yüzeyine yayılır. Sanatçı bu yeni araçları kullanırken de çalışmalarının esas kavramsal çerçevesi değişmez. Hem tuvalleri hem de kağıt işleri bulundukları mekanın renklerini yansıtarak, bakış açısına göre farklı şekillerde algılanabilen bir renk tablosu ortaya çıkararak, ışık ile güçlü bir ilişki kurar. 

Çalışma, yani boyama süreci Seyhan için adeta bir sorgulama seansıdır. O en başta bir sanatçı/ressam olarak nasıl bir rol üstlendiğini sorgular. Tekrarlanan eylemlerin etkinliğine inanır; tekrar eden boyama eylemini ve bedensel hareketleri bilinçli bir şekilde kullanır. Bunu yaparken de bir bakıma doğayı taklit eder. Tıpkı yeryüzünde toprağın katman katman yükselmesi gibi, deneyiminin, zamanın ve kendi enerjisinin resmin düzleminde başlıca unsurlar olarak birikmesine izin verir. 

Kemal Seyhan, d.1960, Vienna, Istanbul. Başlıca sergileri arasında Adsız – Poetics of Inner Space (kişisel), Pi Artworks İstanbul, Türkiye (2018); Syntax (kişisel) Osthaus Museum Hagen, Almanya (2017); Freundschaftsspiel İstanbul, Freiburg, Museum for Modern Art Freiburg, Almanya (2016); Ondas Negras (kişisel), GPLSpaceVI, Viyana, Austria (2015); 41 Meter (solo), Zorlu Center, Istanbul, Turkey (2013); Sieben Grengänge, House Wittgenstein, Vienna, Avusturya (2011); Kemal Seyhan (kişisel), Cora Hölzl Gallery, Düsseldorf, Almanya (2010). Yer aldığı başlıca koleksiyonlar; Ferdinandeum, Tiroler State Museum, Innsbruck, Avusturya; Arch Driend Collection, Viyana, Avusturya; Die Roland Madesta, Nürnberg, Avusturya; İstanbul Modern Müzesi, İstanbul, Türkiye; Müze Evliyagil, Ankara, Türkiye.