English »
Anasayfa Hakkında Sanatçılar Sergiler Fuarlar İletişim
  Fatma BUCAK
Biyografi
  A World of Ten Thousand Things
  Sticks and Stones
Sanatçılar
Nancy ATAKAN
Fatma BUCAK
Ana ČVOROVIC
Osman DİNÇ
İpek DUBEN
Nezaket EKİCİ
Parastou FOROUHAR
Susan HEFUNA
Tayeba Begum LIPI
Maude MARIS
Noor Afshan MIRZA and Brad BUTLER
Fahrettin ORENLI
Selma PARLOUR
Evan PENNY
Nejat SATI
Paul SCHWER
Kemal SEYHAN
Gülay SEMERCİOĞLU
Mehmet Ali UYSAL
Yuşa YALÇINTAŞ
 
 
  Fatma BUCAK
   
 

Londra ve İstanbul arasında yaşıyor ve çalışıyor. 


Türkiye doğumlu Fatma Bucak, İstanbul Üniversitesi’nde felsefe ve İtalya’daki Albertina Academy of Fine Arts’ta sanat tarihi ve gravür üzerine eğitim aldıktan sonra, Londra’daki Royal College of Art’ta fotoğrafçılık bölümünde lisansüstü eğitimi tamamlamıştır. Sanatçı, din ve mitolojinin yanı sıra kimlik politikalarını yeniden müzakere ettiği işlerinde merkeze koyduğu bu tarihi peyzajları; performans, fotoğraf, ses ve video ile bizlere sunmaktadır. Tarihin kırılganlığını, gerginliğini ve geri çevrilmezliğini, tanıklık ve hafıza gücünü araştırmaktadır. Uygulamada ise sıklıkla geleneksel formun tarihsel sürecini, kültürel ve toplumsal normlar çerçevesinde sorgulamaktadır. 


2018 yılında sanatçının sergisi So as to find the strenght to see Torino, İtalya’da bulunan Merz Foundation tarafından yayınlanmıştır. Ayrıca, küratörlüğünü Nav Haq’ın gerçekleştirdiği Göteborg Bienali’ne seçilmiş ve yeni bir çalışma için görevlendirilmiştir. 2017 yılında, hem Pi Artworks Londra’da hem de Lozan’daki Harpe 45’te solo sergisini gerçekleştiren sanatçı, Università di Torino tarafından söylenmeyen Kalıntılar adlı proje alanı üzerine Fondazione Sardi per l’Arte ile işbirliği gerçekleştirmiştir. Bucak, Lublin’deki Galeria Labirynt ve Beyrut Art Center’daki grup sergilerinde yer almıştır. Aynı zamanda Paris’teki Cité International des Arts’ta misafir sanatçı olarak yer almıştır. 


2015 ve 2016 yılları arasında sanatçı, ABD’de Brown University David Winton Bell Gallery’de küratör Ian Alden Russell ile, Finlandiya Pori Museum’da küratör Anni Venäläinen ile, Turin’de ise Alberto Peola Arte Contemporanea’de kişisel sergilerini gerçekleştirmiştir. Aynı yıl, New York’ta bulunan Jewish Museum’da Emre Baykal küratörlüğündeki sergi Sights and Sounds için seçilmiş sanatçılar arasında yer aldı. Aynı zamanda daha önce kişisel sergisini gerçekleştirmiş olduğu San Antonio’ya Artpace’in uluslararası misafir sanatçılarından biri olarak katıldı ve bir başka kişisel gösterimi de Londra’daki Ryder Project’te gerçekleşti. 


2014 yılında, Turin’deki Castello di Rivoli Çağdaş Sanat Müzesi’nde yeni işini sergileyen sanatçı, İstanbul’da bulunan SALT Galata ve Polonya, Bialystok’ta bulunan Galeria Arsenal’deki grup sergilerinde yer aldı. Kahire’deki Townhouse International Art Residency’ye katılmasının yanı sıra sanatçı, Artissima’nın Illy Present Future ödülüne, Londra’da bulunan Academy Now’un Damiani ödülüne ve The Worshipful Companyof Painter’ın Stainers ödülüne layık görüldü. 


2013 yılında ise, Bloomberg New Contemporaries’i kazanan sanatçılarından biri olan Bucak’ın seçilmiş olan eserleri, Londra’da Institute of Contemporary Arts’ta ve Bristol’de Spike Island’da sergilenmiştir. İngiltere'de gelecek vaad eden sanat mezunlarından derlenen – Catlin Guide 2013’teki sanatçılar arasında yerini aldı. Sanatçı,

İstanbul’da bulunan ARTER’de bir kişisel sergi gerçekleştirmiştir ve Kuveyt’teki Contemporary Art Platform Gallery Space’te ise grup sergisinde yer almıştır. Bucak, Tese di San Cristoforo-Arsenale/Academies tarafından 54.Venedik Bienali’ne seçilmiştir ve Milano’daki Permanente Museum’un gerçekleştirdiği Cairo ödüllerinde finale kalmıştır. Sanatçının video çalışmaları New York’ta bulunan MoMA’da, Kurgusuz Film ve Medya Taraması programı kapsamında Art in General, New York’ta, Polonya’daki 51. Krakov Film Festivali’nde ve Meksika’daki DOCSDF’de sergilenmiştir. Sanatçı, Başak Şenova ile birlikte Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Geçiş sergisinin küratörlerinden biri olarak görev almıştır. 


Fatma Bucak, d.1984, Londra, Istanbul. Başlıca kişisel sergileri arasında; So as to find the strength to see, Merz Foundation, Torino, İtalya (2018); Sticks and Stones, Pi Artworks Londra, İngiltere (2017); Damascus Rose, Harpe 45, Lozan, İsviçre (2017); And men turned their faces from there, Brown Universitesi David Winton Bell Gallery, Amerika (2016); Suggested place for you to see it, Pori Art Museum, Finlandiya (2016); Nothing is in its own place, Alberto Peola Gallery, Torino, İtalya (2015); Over a line, darkly, Artpace, San Antonio, Teksas, Amerika (2015); I must say a word about fear, Castello di Rivoli, Museum of Contemporary Art, Torino, İtalya (2014); Yet an Other Story About the Fall, ARTER, Istanbul, Türkiye (2013) yer almaktadır. Başlıca karma sergileri arasında: GIBCA – Goteborg International Biennial for Contemporary Art, Göteborg (2017); Meeting Points 8: Both sides of the curtain – Mophradat, Beirut Art Center (2017); Lo Specchio Concavo, BACO, Bergamo, İtalya (2016); International Festival of Non-Fiction Film and Media, MoMA, New York, Amerika (2015); Sights and Sounds: Turkey, Jewish Museum, NY, Amerika (2015); Art in General Screening Programme, NY, Amerika (2014); Bloomberg New Contemporaries 13, ICA, Londra and Spike Island, Bristol, İngiltere (2013); Manifesta 9 - Paralel Etkinlik, Genk, Belçika (2012); Cairo Award, La Permanente Museum, Milano, İtalya (2011) ve 54. Venedik Bienali - Tese di San Cristoforo, İtalya (2011) yer almaktadır. Ödülleri ve misafir sanatçı programı arasinda ise: ISCP New York (2018); La Cité Internationale des Arts, Paris (2017); Artpace San Antonio, Teksas (2015); Townhouse International Art Residency, Kahire (2014); Illy Present Future Award, Italya (2013); Damiani Award/Academy Now Award, Londra, İngiltere (2013); The Worshipful Company of Painter – Stainers Prize award, Londra, İngiltere (2012) yer almaktadır.


Bucak'ın CV sini indirmek için