English »
Anasayfa Hakkında Sanatçılar Sergiler Fuarlar İletişim
  Farniyaz ZAKER
Biyografi
  Something There Was That Must Have Loved A Wall
  1912
  In between
  [Ge]wand I
  Puppet behind the curtain, Puppet behind the window
  Untitled 2012
  Untitled 2011
Sanatçılar
Yeşim AKDENİZ
Volkan ASLAN
Nancy ATAKAN
Abraham David CHRISTIAN
Osman DİNÇ
İpek DUBEN
Nezaket EKİCİ
Parastou FOROUHAR
Maria FRIBERG
Susan HEFUNA
Tayeba Begum LIPI
Maude MARIS
Nejat SATI
Paul SCHWER
Gülay SEMERCİOĞLU
Kemal SEYHAN
Ayten TURANLI
Mehmet Ali UYSAL
Yuşa YALÇINTAŞ
Farniyaz ZAKER
 
 
  Farniyaz ZAKER
   
 
Farniyaz Zaker'in sanatsal yaklaşımı, doğduğu ve yaşamını sürdürdüğü iki ülkenin, İngiltere ve İran'ın, apayrı kültürlerinden etkilenir. Sanatçının yapıtları, Avrupa-Orta Doğu ekseninde, her iki bölgeye ait farklı unsurları kapsar ve kültürlerarası bir kimlikle öne çıkar. Zaker izleyiciye kendi geçmişinin güncel, politik ve sosyal meselelerle iç içe geçmiş yönlerini sunar. Her iki kültürde de yerleşmiş olan kodlara ve bunların kadına dayattığı yüklere dair işleri, alışılagelmiş toplumsal cinsiyet rolleriyle kadınların kendi gerçeklikleri arasındaki çelişkilere işaret eder. Sanatçı bu konuda İran ve İngiltere arasındaki farklılıklara dikkat çekerken, benzerliklerin de altını çizer. 

Zaker'in çalışmalarında, tekstil ve yazı gibi geleneksel ifade yöntemlerinin yanı sıra, mekana özgü yerleştirmeler ve video gibi mecralar da kullanır. 

Sanatçının 2010-2011 yıllarında yaptığı isimsiz yerleştirmesi, İslam dinindeki türban tartışmalarıyla ilişkilidir. Sanatçı, bu iş için sergi mekanını, boydan boya ve rengarenk, pop art akımından esinlenerek tasarlanmış bir duvar kağıdıyla kapladı. Duvar kağıdı, Zaker'in türbana sarınmış ve sürekli tekrar eden portreleriyle doluydu. Sanatçı burada giysinin fonksiyonlarını, onun moda, güzellik, kadınlık ve çaresizlik sembolü olarak sürekli değişen algısını sorgular. 

Puppet Behind The Curtain, Puppet Behind The Window (2012) isimli videosunda ise, Zaker'in otoportesinin, yanmakta olan bir ocağın üzerinde kurban edilişi belgelenir. Videonun ismi popüler bir Farsça hikayeden alınmıştır. Hikayeye göre bir gün genç bir adam, donuk ve erişilmesi mümkün olmayan bir güzelliğe aşık olur. Zaker'in anlattığı hikayede ise, kendisinin biri Paris'te diğeri ise İran'ın uzak bir köyünde çekilmiş iki fotoğrafı, yan yana ocağın ateşine tutulur. Bu iki hikayenin ortak noktası, her iki coğrafyada var olan, doğal ve el değmemiş kadın güzelliğine dair yaratılmış gerçekdışı idealdir.

Farniyaz Zaker, d. 1982. Başlıca sergileri: The Fortress Man, Mark Rothko Art Center, Daugavpils, Letonya (2015); I.A.F. (kişisel), Sharjah Art Museum, BAE (2014); Arte Laguna Prize, Arsenale, Venedik, İtalya (2014); Repeated Return (kişisel), Dolphin Gallery, St. John's College, Oxford, İngiltere (2013); The Wall of Europe, Paese Museo, San Sperate, Sardinya, İtalya (2013); In site, The Ashmolean Museum, Oxford, İngiltere (2012); [HYPHENATED], The North Wall Gallery, Oxford, İngiltere (2012); ve Pardeh, Ruskin School of Drawing and Fine Arts, Oxford, İngiltere (2011). Sanatçının yapıtları Art and Video Insight Foundation (Bologna, İtalya) ve Vehbi Koç Vakfı gibi koleksiyonlara dahil olmuştur. Zaker 2014 yılında Oxford'daki St. John's College, Ruskin School of Drawing and Fine Art'ta doktorasını tamamlamıştır.

Zaker'in CV'sini indirmek için: