English »
Anasayfa Hakkında Sanatçılar Sergiler Fuarlar İletişim
  Abraham David CHRISTIAN
Biyografi
  İsimsiz
Sanatçılar
Volkan ASLAN
Nancy ATAKAN
Abraham David CHRISTIAN
Osman DİNÇ
İpek DUBEN
Fatma BUCAK
Nezaket EKİCİ
Parastou FOROUHAR
Maria FRIBERG
Susan HEFUNA
Tayeba Begum LIPI
Maude MARIS
Fahrettin ORENLI
Selma PARLOUR
Nejat SATI
Paul SCHWER
Kemal SEYHAN
Gülay SEMERCİOĞLU
Mehmet Ali UYSAL
Yuşa YALÇINTAŞ
 
 
  Abraham David CHRISTIAN
   
 
Abraham David Christian kırılganlık ve saflık duygusu içeren düzensiz, eğri ve doğrusal formlar yaratıyor. İyi bilinen motiflerinden biri de içerisindeki aralıklı tekrarlardan oluşan halkaların birbirini yuttuğu çalışmasıdır. Birbirine Bağlı Heykel.
 Abraham David Christian, sanatı için yaşamadığını ancak kendi sanatıyla yaşamak istediği bir hayatı istediğini belirtiyor. Kendisi tutkulu bir gezgindir; Yakın, Orta ve Uzak Doğu, Afrika, Orta Amerika ve Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar uzanan geniş bir seyahat rotası var. Sanatçının çalışmaları, gezdiği yerlerin kültürlerinden etkilenerek de işine yansımaktadır. Sanatçının kağıt üzerindeki ve heykellerindeki çalışmalarında Afrika ve Doğu Asya kültür geleneklerinin batının soyut sanatıyla kusursuzca harmanlanışını görebilirsiniz. Böylesine farklı yolculuklarından yansıtabildiği örtülü, soyut ve yeraltı mantığının özünü kavrayabiliriz. 
Christian, Harold Szeemann’ın documenta 5 çağdaş sanat sergisinin bir parçasıyken, Joseph Beuys ile birlikte çalıştığı zamanlarda documenta çağdaş sanat sergisine katılan en genç isim oldu. Birkaç yıl sonrasında documenta 7 çağdaş sanat sergisine katılmaya davet edilmeden önce de Almanya Dusseldorf Art Academy’de ders veren en genç kişi oldu.

Abraham David Christian, b. 1952. Sanatçının başlıca sergileri arasında; Abraham David Christian (kişisel), Shigeru Yokota Gallery, Tokyo, Japan (2017); Abraham David Christian (kişisel), Silva Nigra, Kunstmuseum, Pforzheim, Germany (2016); Abraham David Christian (solo), annex14, Bern, Switzerland (2012); Abraham David Christian (kişisel), - Der Weg - The Way, Museum Küppersmühle für Moderne Kunst, Duisburg, Germany (2010); Abraham David Christian, Die Sprache des Menschen/The Language of Man (kişisel), Von der Heydt Museum, Wuppertal, Germany (2004);Abraham David Christian, Die Wege der Welt / The Ways Of The World (kişisel),  Lehmbruck Museum, Duisburg, Germany (2000); Abraham David Christian (kişisel), Tallinna Kunstihoone, Tallinn, Estonia (1998); Abraham David Christian (kişisel), Musée des München Arts, Calais, France (1988); Firenze (kişisel), Sprengel Museum, Hannover, Germany (1985); Abraham David Christian(kişisel), Museum Haus Lange, Krefeld (1978); documenta 7, Kassel, Germany (1982), documenta 5, Kassel, Germany (1972).