English »
Anasayfa Hakkında Sanatçılar Sergiler Fuarlar İletişim
  Abraham David CHRISTIAN
Biyografi
  İsimsiz
Sanatçılar
Volkan ASLAN
Nancy ATAKAN
Fatma BUCAK
Abraham David CHRISTIAN
Osman DİNÇ
İpek DUBEN
Nezaket EKİCİ
Parastou FOROUHAR
Maria FRIBERG
Susan HEFUNA
Tayeba Begum LIPI
Maude MARIS
Fahrettin ORENLI
Selma PARLOUR
Nejat SATI
Paul SCHWER
Kemal SEYHAN
Gülay SEMERCİOĞLU
Mehmet Ali UYSAL
Yuşa YALÇINTAŞ
 
 
  Abraham David CHRISTIAN
   
 

Abraham David Christian kırılganlık ve saflık duygusu içeren düzensiz, eğri ve doğrusal formlar yaratıyor. İyi bilinen motiflerinden biri olan, 'Birbirine Bağlı Heykel' içerisindeki aralıklı tekrarlardan oluşan halkaların birbirini yuttuğu çalışmasıdır. 

Abraham David Christian, sanatı için yaşamadığını ancak kendi sanatıyla yaşamak istediği bir hayatı istediğini belirtiyor. Kendisi tutkulu bir gezgindir; Yakın, Orta ve Uzak Doğu, Afrika, Orta Amerika ve Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar uzanan geniş bir seyahat rotası var. Sanatçının çalışmaları, gezdiği yerlerin kültürlerinden etkilenerek de işine yansımaktadır. Sanatçının çalışmalarında, Afrika ve Doğu Asya kültürü ile batının soyut sanatının kusursuzca harmanlanışı görülebilir. Sanatçının pratiği, gerçekleştirdiği yolculuklarda yakaladığı örtük, soyut ve bir gizli mantık içermektedir.

Christian, Harold Szeemann’ın Documenta 5'in bir parçasıyken, Joseph Beuys ile birlikte çalıştığı zamanlarda Documenta'ya katılan en genç isim oldu. Birkaç yıl sonrasında Documenta 7'ye davet edilmeden önce de Almanya Dusseldorf Art Academy’de ders veren en genç kişi oldu.

Abraham David Christian, b. 1952. Sanatçının başlıca sergileri arasında; Abraham David Christian (kişisel), Shigeru Yokota Gallery, Tokyo, Japonya (2017); Abraham David Christian (kişisel), Silva Nigra, Kunstmuseum, Pforzheim, Almanya (2016); Abraham David Christian (kişisel), annex14, Bern, İsviçre (2012); Abraham David Christian (kişisel), - Der Weg - The Way, Museum Küppersmühle für Moderne Kunst, Duisburg, Almanya (2010); Abraham David Christian, Die Sprache des Menschen/The Language of Man (kişisel), Von der Heydt Museum, Wuppertal, Almanya (2004); Abraham David Christian, Die Wege der Welt / The Ways Of The World (kişisel),  Lehmbruck Museum, Duisburg, Almanya (2000); Abraham David Christian (kişisel), Tallinna Kunstihoone, Tallinn, Estonia (1998); Abraham David Christian (kişisel), Musée des München Arts, Calais, Fransa (1988); Firenze (kişisel), Sprengel Museum, Hannover, Almanya (1985); Abraham David Christian(kişisel), Museum Haus Lange, Krefeld (1978); documenta 7, Kassel, Almanya (1982), documenta 5, Kassel, Almanya (1972).